Nóż to narzędzie i jako narzędzie powinien być wykorzystywany. W naszych zbiorach nie znajdziecie noża, który służy jedynie do ozdoby, każdy ma jakieś przeznaczenie i w tych celach jest wykorzystywany. Tak i tym razem nóż, który wam pokażemy nie będzie bał się pracy a wy nie będziecie się bać o niego! Przed wami outdoorowy Hultafors OK1, który trafił do nas dzięki uprzejmości sklepu LAPLANDER.PL.
UWAGA KONKURS
Do wygrania Noż Hultafors OK1 szczegóły pod artykułem
Zapraszamy również na film prosto z naszego nowego studia:)
Materiał wyjątkowo rozpoczniemy od suchych faktów do których będziemy odnosić się w dalszych częściach tekstu.
Cechy noża Hultafors OK 1:
- Długość ostrza – 94 mm
- Stal – węglowa z powłoką elektroferyczną
- Twardość: 58-60 HRC
- Szlif skandynawski
- Pochwa wykonany z tworzywa z uchwytem mocującym i pętlą do krzesiwa
- Rękojeść z tworzywa sztucznego
- Długość całkowita – 222 mm
- Grubość ostrza: 3,0 mm
- Szerokość ostrza: 21 mm
Hultafors OK1 to narzędzie użytkowe, wprost stworzony został do pracy przy której można się pobrudzić czy też porysować. Śmiem twierdzić, że projektant OK1 celowo uczynił go “brzydkim” by nikomu nie było szkoda go wykorzystywać w ciężkiej pracy. Oczywiście jego brzydota jest pojęciem względnym opartym na moim własnym zmyśle estetyki, jednak jedyne co wizualnie mi się w nim podoba to czarna głownia z miarką, która dodaje nutę taktyczności. Całość wykonana jest bardzo poprawnie. Nie znalazłem dosłownie nawet wystającej nitki czy jakiejś nadlewki. Zarówno nóż jak i pochwa wykonane zostały z należytą starannością.
Zaczynając od wierzchu, przyjrzyjmy się pochwie. W całości wykonana z czarnego kompozytu jest moim zdaniem najsłabszym elementem zestawu OK1. Mimo starannego wykonania o ,którym już wspomniałem brakuje niestety przemyślanych rozwiązań. Montaż rozwiązany został za pomocą parcianej przelotki, którą wraz mocowaniem krzesiwa możemy odczepić. O wiele lepsze rozwiązanie zastosowano w nożach Mora. Tamtejsza pochwa nie wymusza na nas rozpinania paska od spodni w celu zdjęcia noża oraz umożliwia zawieszenie go praktycznie na dowolnej krawędzi stroju lub oporządzenia. Pozostaje jeszcze jedna możliwość montażu na tzw. guzik ukryta pod plastikową zaślepką. Podczas przenoszenia nie zdarzyło mi się by nóż się z niej wysuną jednak nie siedzi on tak sztywno jak powinien. Na filmie zobaczyć możecie, że mimo kliknięcia możliwe wypadniecie noża z pochwy w pozycji głownią do góry. Odrobina taśmy izolacyjnej u szczytu rękojeści załatwi sprawę zwiększając siłę trzymania noża w pochwie. zostawiając już ten temat przejdźmy do sedna czyli samego noża.
Hultafors OK1 Outdoor Knife
Na pierwszy rzut oka widzimy porządnie wykonane narzędzie. Brak wad produkcyjnych oraz dokładność wykonania utwierdza te wrażenie. Nie jest to koniec jego zalet, po podniesieniu noża czuje się przyjemną wagę, która rozkłada się równomiernie przez co nóż nie ciąży w żadną stronę. Oczywiście przy tym kalibrze narzędzia to prawie nie odczuwalny szczegół jednak jako zaleta warto o niej wspomnieć. Pozostając przy proporcjach głownia jest zauważalnie krótsza od rękojeści. Jest to oczywiście świadomy zabieg, jednak przy tak dużym chwycie ostrze wydaje się małe.
Producent oddał w nasze ręce głownie wykonaną z japońskiej stali węglowej o szlifie skandynawskim scandi. Ciekawa mieszanka, która przyznaje może przypaść do gustu. Szlif wyprowadzony jest równo i gładko przechodzi w czubek. Głownia o grubości 3mm i długości 94mm bardzo fajnie sprawdza się przy spokojnej precyzyjnej pracy. Pozwala zdejmować cienkie warstwy drewna zachowując kontrolę nad ostrzem. Całość głowni pokryta jest czarną powłoką EPD, która przy klasycznej pracy w drewnie sprawdza się całkiem fajnie. Nie rysuje się ani nie odpryskuje. Gorzej radzi sobie z metalem pod wpływem, którego opuszcza powierzchnię głowni. Wykończony na ostro wierz głowni przy pracy z krzesiwem szybko “łysieje” i odsłania prawdziwa naturę stali. Nie pozostaje jednak dłużny krzesiwu w które wżera się jak dzikie.
Zastosowanie czarnej powłoki EPD poza oczywistym zabezpieczeniem stali przed korozją pozwoliło również na naniesienie dość efektownie wyglądającej skali w calach i cm na obu stronach głowni.
Naturalną koleją rzeczy przejść należy do rękojeści, która moim zdaniem w obecnym kształcie psuje odrobinę całokształt narzędzia. Kształt wyprowadzony jest bardzo poprawnie nóż leży w ręku dobrze, jelec został mocno zaznaczony co chroni naszą rękę przed ześlizgnięciem się noża i rozcięciem palców. Materiał a raczej jego wykończenie jest delikatnie rzecz ujmując słabe. Powierzchnia kompozytu została zmatowiona poprzez wykonanie dużej ilości małych otworów, które zwiększają przyczepność w dłoni. Nie ma to jednak porównania do chwytu jaki znajdziemy w tańszej Morze Companion HD Carbon, której recenzje znajdziecie również na naszej stronie. (LINK DO MATERIAŁU)
Oceniając całość
Jest to bardzo fajny nóż w którym ktoś na etapie projektu zapomniał o dwóch szczegółach. Jeden z nich to fragment gumy zapewniający bezpieczny chwyt narzędzia oraz o klipsie przy pochwie. Poza tym nie ma się do czego przyczepić. Bardzo ładnie trzyma ostrość, krzesiwo pożera jak szalony, daje możliwość precyzyjnego cięcia zachowując przy tym zapas mocy który można wykorzystać np. przy batonowaniu.
Gdyby ktoś połączył rękojeść mory HD z głownią Hultaforsa OK1 otrzymalibyśmy moim zdaniem idealnego robola do pracy. Pozostając jednak przy zastanej wersji muszę powiedzieć, że może trzyma się gorzej od Companiona za to pracuje się nim lepiej a głownia pomimo 2mm straty moim zdaniem wytrzyma więcej choćby ze względu na swój kształt.
Czy ja polecę Hultaja OK1? Tak, jeśli szukasz noża do pracy dla siebie lub kogoś kto ponad stylistykę przedkłada utylitaryzm to jak najbardziej w Hultaju znajdziesz cennego kompana wielu zadań. Ma też jedną sporą zaletę o, której należy wspomnieć… Nie jest wszechobecną Morą:) Więc jeśli szukasz fajnej odmiany to Hultaj OK1 jest dla ciebie!
Link do produktu na Laplander.pl
https://laplander.pl/noz-hultafors-ok1-outdoor-knife-p-774.html
### KONKURS ###
Wraz z LAPLANDER.PL mamy dla was konkurs w, którym do wygrania jest opisywany Hultafors OK1i gadżety GNJ. Zasady konkursu są bardzo proste
- Wchodzisz na Facebooka Gotowy na Jutro i Laplander.pl i zostawiasz lajka:) dla tych stron (linki poniżej)
2. Udostępniasz post konkursowy oznaczony [Uwaga Konkurs] z fanpaga Gotowy na Jutro Facebook Gotowy na Jutro
3. Meldujesz w komentarzu wykonanie zadania. Dla tych bardziej kreatywnych zachęcamy do podzielenia się pomysłem na wykorzystanie Hultaforsa OK1.
Konkurs trwa 7 dni od niedzieli 07.05.2017 do 14.07.2017. W konkursie wezmą udział tylko osoby, które poprawnie wykonały wszystkie zadania określone w regulaminie.
Miejsce pierwsze – Hultafors OK1
Miejsce drugie – Naszywka Gotowy na Jutro
Dopuszczalne jest również wyróżnienie wraz z nagrodą niespodzianką