Energia z drewna- Gaz drzewny

Z natury jestem zwolennikiem rozwiązań prostych i tanich, ale dziś spróbuję namówić was do czegoś bardziej skomplikowanego. Ale zaczniemy od początku.

Darmowe Eko paliwo - Energia rodem z lasu
Darmowe Eko paliwo – Energia rodem z lasu

Zazwyczaj posiadamy różne rezerwowe instalacje grzewcze i elektryczne. Traktujemy je jako rezerwa w czasie przysłowiowej czarnej godziny. Ale jeśli przeanalizujemy ich możliwości dojdziemy do wniosku, że mają one jedną słabą stronę. Tą słabością jest paliwo. Gaz ziemny, benzyna, ropa, olej napędowy, węgiel to wszystko są nośniki energii, których nie jesteśmy w stanie samodzielnie wytworzyć.

Jeśli będziemy planować wyposażenie siedziby ucieczkowej musimy zaplanować odpowiedni zapas paliwa do generatorów lub węgla do ogrzewania. Jeśli ten zapas się skończy uzupełnienie go uzależnia nas od innych. Co może być rozwiązaniem? Zainteresujecie się czymś takim jak gaz drzewny tak zwany holz gaz (z niemieckiego – gaz drzewny). Gaz drzewny powstaje w wyniku pirolizy, czyli beztlenowego spalania się drewna. Instalacje do generowania gazu drzewnego mają bardzo prostą konstrukcję i zadziwiająco sporą wydajność.

Generator holz gazu
Generator holz gazu

Miłośnicy historii zapewne wiedzą, że pod koniec wojny, kiedy to hitlerowskie Niemcy miały olbrzymie problemy gospodarcze spora część transportu publicznego funkcjonowała właśnie na gazie drzewnym (stąd tak popularna niemiecka nazwa tego produktu).

Jak już wspomniałem konstrukcja generatora na gaz drzewny jest bardzo prosta i bez problemu w internecie znajdziecie odpowiednią literaturę oraz plany konstrukcyjne takiego sprzętu. Niedawno oglądałem film gdzie dwóch studentów poznańskiej politechniki zbudowało taki generator do napędu samochodu ciężarowego, używając do tego dwóch starych beczek po oleju, kanki na mleko, starej gaśnicy i kilku innych podobnych elementów wytarganych prawdopodobnie ze złomu. Generator działał wyśmienicie, samochód jeździł.

Ciekawostką jest informacja, że korzystając z gazu drzewnego koszt przejechania 100 kilometrów wynosi około 7 PLN.
Oczywiście samochód to rzecz skomplikowana, nie sądzę, że taka maszyna została dopuszczona do ruchu, pomimo że jest dużo bardziej ekologiczna niż samochód spalający benzynę lub ropę. Dlaczego? To proste… Jakby każdy z nas mógł produkować sobie paliwo na własnym podwórku to jak to opodatkować?! Dla rządzących byłaby to tragedia.

O ile samochód stanowi problem to gaz drzewny już teraz można spokojnie używać do generatorów prądu, ciepłej wody czy też instalacji grzewczej. Zapytacie się dlaczego do grzania wody lub ogrzewania używać gazu drzewnego, a nie bezpośrednio drzewa? Odpowiedź jest prosta. Dysponujemy już gotowymi sprawnymi instalacjami gazowymi pozwalającymi wytworzyć ciepłą wodę lub ogrzewanie, dysponujemy też generatorami prądu. Problem jest jak już wcześniej napisałem z ich zasilaniem. Wytwarzając gaz drzewny możemy zasilać nim istniejące już instalacje bez potrzeby większych przeróbek.

Hans i jego generator holz gazu
“Hans” i jego generator holz gazu

Zapytacie się, dlaczego zatem jeśli gaz drzewny jest takim świetnym wynalazkiem nie jest używany powszechnie. Po pierwsze jak już wiecie był używany powszechnie i się sprawdził (w Niemczech pod koniec wojny) po drugie gaz ziemny i benzyna to produkty strategiczne. Kto je posiada ten rządzi na świecie. Są państwa, które kontrolują te produkty i dzięki temu dobrze się mają. Państwa te nie pozwolą na to żeby na rynku pojawiły się nośniki energii, które mogą być produkowane przez każdego. Z tego też powodu wiele technologii energooszczędnych nie jest rozwijanych. Na domiar złego pojawia się też zjawisko odwrotne gdzie niektóre wynalazki są przerabiane. Tak by nie mogły działać na paliwach odnawialnych. Przykładem jest tu silnik diesla, który w swoich założeniach miał być napędzany olejem roślinnym. Jeszcze w latach 90 spokojnie można było zaobserwować jak do starego Merca warszawski taryfiarz lał tani olej roślinny zakupiony w dyskoncie. Obecne silniki diesla już by tego nie przeżyły. Myślicie, że ten postęp jest dla waszego dobra? Pewnie tak, rządzący tym światem chcą waszego dobra… i wcześniej czy później będą go mieć.

Zatem zachęcam was do zainteresowania się generatorami gazu drzewnego. Poszukajcie w necie i spróbujcie, ja już zaczynam zbierać wiedzę na ten temat.

Tak działa instalacja na holz gas
Tak działa instalacja na holz gas

2 myśli na temat “Energia z drewna- Gaz drzewny

  1. Piękna rzecz… uaz i każdy inny zasilany w ten sposób to mistrzostwo świata i okolic. Co prawda projekt chłopaków przydało by się dopracować bo sporo jest druciarstwa i rzeźby… O ile piękniejszy byłby Sejko z taką beczką na dachu:)

Dodaj komentarz

4 × 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.