Fontus Airo

FONTUS AIRO czyli powietrze + światło = woda

Ostatnio przez mój ekran przewiną się filmik reklamowy, na którym w bardzo ładny sposób przedstawiono jak na biwaku dzięki kondensacji (skraplaniu) pary wodnej uzyskano wodę z powietrza. Mimo iż sam proces skraplania nie jest niczym zaawansowanym i jest popularny w survivalu, postanowiłem trochę poszperać… trafiłem na FONTUS AIRO.

Tak jak się wydaje bardzo prosta w użyciu butelka o pojemności 0,8l jest wyposażona w zasilany energią słoneczną wiatraczek, który odpowiada za podawanie powietrza do umieszczonej poniżej chłodnicy. Dzięki schłodzeniu powietrza dochodzi do zjawiska kondensacji, w wyniku którego do naszej butelki spływa wydzielona z powietrza woda.

Urządzenie wydaje się bardzo proste w budowie co za tym idzie, nie powinno się łatwo psuć. Oczywiście wszytko zależy od zastosowanych materiałów. Ale dzięki prostocie najprawdopodobniej będzie można naprawić to samemu.  Fontus Airo dzięki zasilaniu z panela słonecznego to bardzo ciekawa propozycja, nie tylko dla turystów lubiących gadżety, ale również dla osób przygotowujących się na trudne czasy. Wody nigdy za dużo, a tu mamy do dyspozycji jej praktycznie nie wyczerpane źródło, które nie wymaga od nas dodatkowej pracy. Ciekaw jestem ile w rzeczywistych warunkach naszego klimatu trwałoby napełnienie tej butelki.

Fontus-Airo-Self-Filling-Water-Bottle-889x577

Projekt jest na etapie zbierania funduszy, więc jeszcze musimy poczekać z testami. Natomiast sam pomysł jest bardzo ciekawy i dodatkowo cieszy mnie to, że w dalszym ciągu ludzie produkują takie fajne rzeczy.

 

Więcej szczegółów na stronie producenta Fontus

4 myśli na temat “FONTUS AIRO czyli powietrze + światło = woda

  1. Dobre! Nawet mnie starego przeciwnika nowinek technicznych taki pomysł cieszy.
    Prosty, wykorzystuje banalne zjawisko fizyczne i uniezależnia nas od zewnetrznych źródeł wody (np. sklep)/

    Ciekawe jak z wydolnością. bo 0.8 litra to na jedną osobę trochę mało.

    I jeszcze kwestia jakości tej wody… czy nie jest ona zbyt wyjałowiona.

    1. Zobaczymy jaka będzie cena końcowa. Jeśli przystępna to chętnie bym coś takiego zakupił. 0.8 to dwie średnie herbaty. Więc na śniadanie czy kolacje w sam raz. Ale jeśli chodzi zapasy to przecież wystarczy na inny większy pojemnik to założyć.

Dodaj komentarz

20 + dziewiętnaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.