Jak wymienić olej w moście

Poradnik: Jak wymienić olej w moście

Na wstępie podkreślę. Nie jestem mechanikiem. Nie znam się na tym tak jak powinienem. Mimo to, interesuję się motoryzacją i staram się poszerzać swoją wiedzę związaną z mechaniką. Często szukam poradników oraz instrukcji na temat napraw, których chcę dokonać. Pomyślałem więc, że wyjdę na przeciw komuś podobnemu do mnie i umieszczę taki poradnik. Zaczynamy od prostej czynności serwisowej, którą należy wykonać w swojej terenówce. Czyli wymiany oleju w moście. W Hyundai Galloper mamy dwa mosty, w których wspomniany olej należy wymienić. Zapraszamy na film.

Poradnik: Jak wymienić olej w moście

Operacja została przeprowadzona na moście tylnym, wyposażonym w blokadę cierną LSD. Nie będę robił wykładu na temat blokad mostów, bo moja wiedza na ich temat nie jest w pełni wystarczająca. Wiem jednak, że blokada mostu sprawia, że mechanizm różnicowy znajdujący się w moście jest blokowany i koła kręcą się w równym tempie. To tak w skrócie. 

W naszym Galloperze mamy właśnie most ze wspomnianym LSD i do takich mostów należy stosować konkretny olej. Producent zaleca olej zgodny ze specyfikacją Mitsubishi NO.8149630EX lub Castrol HYPOY LS. W naszym wypadku zakupiliśmy zgodny z normą olej COMMA 80w90 GL5 dedykowany do mostów LSD. W Galloperze do takiego zabiegu potrzebne nam będzie pomiędzy 1.8, a 2.8 litra oleju. 

Wymiana oleju jest stosunkowo prosta i opiszę tu w punktach.

  • Sprawdzamy jaki olej jest nam potrzebny
  • Oczyszczamy okolice korka wlewowego oraz spustowego.
  • Odkręcamy korek wlewowy w celu inspekcji stanu oleju ( o ile jest możliwa)
  • Odkręcamy korek spustowy i spuszczamy olej.
  • Zakręcamy korek spustowy.
  • Wlewamy nowy olej do momentu, gdy zacznie się on nam przelewać przez korek wlewowy.
  • Zakręcamy korek wlewowy.
  • Cieszymy się z wymiany oleju.

Zabieg taki jest dość prosty i wykonany sam pozwoli zaoszczędzić trochę grosza. Poza oszczędnością pieniędzy jest okazja by zdobyć kolejne doświadczenie, które może być przydane gdzieś tam daleko na wyprawie. 🙂

Dodaj komentarz

4 + 3 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.