Leatherman Sidekick - główne narzędzia

Leatherman ( Sidekick )… okiem użytkownika

Artykuł ten jest odpowiedzią na wpis KO i jest z nim bezpośrednio powiązany. Jeśli chcesz poznać spojrzenia na temat multitooli zapraszam również tu: Leatherman (Wingman)… okiem ignoranta. Zawarte w nim będzie również porównanie Sidekicka względem Wingmana czyli jednych najczęściej wybieranych tooli na rynku.

Słowem wstępu

Zanim trafiłem na Sidekick-a miałem chyba 4 różne toole. Jedne bardziej, jedne mniej ale wszystkie chińskie. Jak łatwo się domyślić nie były to narzędzia dobrej jakości. W każdym niestety zawsze było coś nie tak. Wady powodowały znaczące zmniejszenie przyjemności oraz użyteczności sprzętu. No bo co mi po wkrętaku krzyżakowym, które kształt jest tak nieregularny, że nie pasuje dosłownie do niczego. I mam tu na myśli popularnego w naszym kraju toola z biedronki, którego opisywałem na jednym z pierwszych wpisów na tej stronie. LINK DO RECENZJI MULTITOOLA ZA 19,99 z Biedronki

MultiTool z biedronki

Skąpy płaci dwa razy…

Mówi się, że “nie stać mnie na kupowanie tanich rzeczy”, i jest w tym sporo prawdy. Wydając ciągle pieniądze na produkty wątpliwej jakości z czasem dochodzimy do budżetu za, który moglibyśmy kupić porządny sprzęt. Bilans jest taki, że słaby sprzęt nie spełnia naszych wymagań lub się rozsypał a na dobry znów musimy wydać kupę kasy. Nie chce by uznano mnie za fana drogich rozwiązań czy znanych marek. Jestem zwolennikiem taniego i dobrego, jednak zdaje sobie sprawę że połączenie jakości i ceny jest bardzo trudne. Więc jeśli zadowala cie “Jakoś” anie jakość to nie zamierzam Ci w kwestii toola narzucać na siłę mojego zdania. Mimo to zachęcam, zostań do końca a może, spojrzysz na multitoole podobnie do mnie.

Obrażony na multitoole

Kolejny chiński tool (tym razem prezent od znajomego), mnie znów rozczarował. Próbowałem go użytkować przez kilka dni, jednak zwyczajnie było to nie praktyczne. Poza dość poprawnie działającymi kombinerkami, pozostałe narzędzia były męczące. Tak też spadł on z paska na dno plecaka, skąd chwilę później przesiadł się do samochodu. Skutkiem degradacji multitoola jest jego brak w chwili gdy jest najbardziej potrzebny. Seria tego typu wydarzeń sprawił, że powiedziałem “KONIEC!” czas na Leathermana. Poniżej przykład sytuacji w, której bez toola pewnie bym do domu nie wrócił samochodem…

Tu mnie tool biedronki uratował
Tu mnie tool biedronki uratował

Delikatnie zrażony do tego typu narzędzi, postanowiłem poszukać używanego egzemplarza za mniejsze pieniądze. Tak też odwiedziłem popularny portal z ogłoszeniami i trafiłem na  nowego Sidekicka, który wedle historii opowiedzianej przez sprzedającego przypłyną do niego aż zza wielkiej wody. Kupiony kilkadziesiąt złoty poniżej ceny nowego w sklepie tool wylądował na pasku.

No i się zaczęło… użytkowanie…

Na początku delikatnie, z pewną ostrożnością, korzystałem z Sidekick-a. Byłem pod dużym wrażeniem spasowania elementów. Wszystko chodziło dosłownie jak w bajce, precyzyjnie i wygodnie. Poszczególne narzędzia wykonane są bardzo dokładnie i co najważniejsze rzeczywiście są praktyczne. Leatherman Sidekick to swego rodzaju maluch w stajni tego producenta. Mimo to moim zdaniem wraz  z Wingmanem reprezentują jedne z najbardziej przydatnych zestawów narzędzi jaki wykorzystywałem w życiu.  Od czasu gdy poczułem przyjemność z użytkowania toola korzystam z niego dosłownie codziennie. Nie ma dnia by nie przydał się on w trakcie jakiejś pracy. Pracował przy remoncie, samochodzie, ognisku, w biurze a nawet na “chirurgi “.  Przy wszystkich tych zadaniach sprawdził się bardzo dobrze, jest to urządzenie wszechstronne a jego użycie zachęca do dalszego użytkowania.

Chirurgia Gotowych na Jutro
Chirurgia Gotowych na Jutro

Sidekick vs. Wingman

Na pierwszy rzut oka bliźniacze modele jednak nie jednojajowe.Na podstawie narzędzi ukrytych w Sidekick-u przedstawię różnice pomiędzy opisywanymi toolami.

Leatherman Sidekick
Leatherman Sidekick

1. Sprężynujące kombinerki płaskie
2. Sprężynujące kombinerki uniwersalne
3. Sprężynujący przecinak do drutu
4. Przyrząd do zdejmowania izolacji
5. Nóż z ostrzem gładkim ze stali nierdzewnej 420HC (Wingman – Nóż z ostrzem częściowo ząbkowanym ze stali nierdzewnej 420HC)
6. Nóż z ostrzem ząbkowanym ze stali nierdzewnej 420HC (Wingman – Nóż do bezpiecznego otwierania paczek)
7. Piła do drewna (Wingman – Sprężynujące nożyczki)
8. Miarka (1,5 cala/3,8 cm)
9. Otwieracz do puszek
10. Otwieracz do kapsli
11. Pilnik do drewna i metalu
12. Wkrętak phillips (krzyżak)
13. Średni wkrętak płaski
14. Mały wkrętak płaski
15. Karabińczyk z otwieraczem do kapsli i kluczem płaskim

Leatherman Wingman
Leatherman Wingman

I może nie jest to narzędzie ale na pewno zasługuje na wspomnienie o nim. Dodatkowe kółeczko / przelotka umożliwiająca podwieszenie Leathermana na smyczy czy też przy oporządzeniu. Wingman niestety jej nie posiada.

Mamy zatem cztery różnice, które moim zdaniem działają mocno na korzyść Sidekicka. Podstawową wadą/różnicą jest dla mnie ostrze główne, które w Wingmanie jest częściowo ząbkowane. Skraca to użyteczną krawędź tnącą, przez co ostrze mamy o połowę krótsze. Jest ono przy okazji wielofunkcyjne, ale nie przemawiają do mnie tego typu ostrza szczególnie tak krótkie. Leatherman Sidekick posiada dodatkowe ostrze ząbkowane, jest ona jednak dość krótkie i jeszcze nie trafiła mi się okazja do jego wykorzystania. U “Skrzydlatego” brata zastąpiono je ostrzem do bezpiecznego otwierania paczek.

Leatherman Sidekick - ostrze ząbkowane
Leatherman Sidekick – ostrze ząbkowane

Kolejna różnicą, która w moim wypadku była główną decyzyjną w sprawie wyboru pomiedzy tymi dwoma modelami jest drugie główne narzędzie. W Sidekicku jest to bardzo fajna piła, która bez problemu radzi sobie z mniejszymi gałęziami i może okazać się bardzo pomocna. Np gdy w biurze trzeba przyciąć czubek w choince a jedyne ostre narzędzia na terenie firmy to noże do tapet. Wingman oferuje w tym miejscu nożyczki… Zdaję sobie sprawę, że one się również czasem przydają i możliwe, że w codziennym użytkowaniu praca/dom mogą przydać się częściej niż piła, jednak zastanówmy się co w sytuacji terenowej/survivalowej przyda się bardziej. Ja wolę mieć przy sobie piłę i ostry nóż.

Leatherman Sidekick - główne narzędzia
Leatherman Sidekick – główne narzędzia

Dlatego, też wybrałem Sidekick-a i jestem z niego bardzo zadowolony. Jedyne czego ew. mi brakuje to możliwość instalacji bitów. Jednak i tu jest nadzieje dla tych modeli, ponieważ istnieje akcesorium umożliwiające ich osadzanie na małym wkrętaku płaskim. Czego więc chcieć więcej?

Okiem użytkownika… Stanowcze NIE!

Czy chciałbym zrzucić Leathermana do plecaka lub do auta? Stanowczo nie! Nie oddam!… Wiem już, że moje wcześniejsze urazy do multitooli spowodowane były głównie wykorzystywaniem nieodpowiednich produktów. Sidekick śmiało zasłużył sobie na miano dobrego narzędzia. Ostatnio doszło nawet do tego, że jest on moim jedynym kieszeniowcem. Każdemu kto się zastanawia nad toolem mogę śmiało polecić ten model. Można kupić go stosunkowo tanio a szeroka gama narzędzi pozwala na zaspokojenie większości potrzeb. Przypomnę również o gwarancji ,25 lat, które zabezpiecza nas nawet przed zniszczeniem sprzętu z naszej winy…. Ale to wszyscy znają…

Z czystym sercem polecam, Sidekicka ew. Wingmana w tej cenie nie znajdziecie lepszego narzędzia.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

trzynaście + dziewiętnaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.