Schronienia, szałasy i chaty – Daniel Carter Beard

Przy okazji ostatnich świąt, znalazłem pod choinką książkę. Często to się zdarza, bo wszyscy wiedzą, że lubię czytać. Tym razem jednak, była to książka o tematyce miłej każdemu, kto zajmuje się preppingiem. Nie łatwo o taką pozycję, bo w Polsce dużo takich książek się nie pojawia, a jeszcze trudniej jest znaleźć coś wartościowego. Tym razem się udało.
Książka nosi tytuł „Schronienia, szałasy i chaty” – autorem jej jest Daniel Carter Beard (1850 – 1941). Ten żyjący na przełomie XIX i XX wieku amerykański podróżnik i odkrywca, (oraz pisarz, rysownik i społecznik) zabiera czytelników swojej książki na fascynującą wyprawę po Stanach Zjednoczonych, podczas której przedstawia wszystkie typy schronień, jakie miał okazję poznać.
Pierwsze wydanie tej książki miało miejsce na początku XX wieku. Obecne tłumaczenie zostało nieco dostosowane do współczesnego czytelnika. Dzięki temu słownictwo zastosowane przez autora jest zjadliwe, co powoduje, że czytanie jest czystą przyjemnością.
Co otrzymujemy za 35 PLN? Ponad 300 stron opisów budowy prostych schronień i budynków, które autor miał okazje obserwować w czasie swoich podróży po kontynencie. Autor nie ogranicza się do suchych opisów. W książce zwraca się bezpośrednio do czytelnika i okrasza tekst wspaniałymi i dokładnymi rysunkami (jest ich ponad 700) dzięki temu czyta się to niczym najlepszą powieść.
Czego możemy się dowiedzieć czytając „Schronienia, szałasy i chaty”? Książka opisuje kilkadziesiąt konstrukcji, które można wykonać samodzielnie przy użyciu prostych narzędzi. Książka była skierowana dla młodych skautów. W związku z tym jest napisana prostym językiem, a proponowane rozwiązania są łatwe do wykonania.
Ta ostatnia informacja jest właśnie nieco smutna. Otóż ta wiedza i umiejętności, które niegdyś były czymś typowym dla młodych chłopców, obecnie staje się udziałem ludzi zajmujących się sztuką przetrwania. Trochę to smutne.
Oczywiście książkę polecam Waszej szanownej uwadze.

Dodaj komentarz

1 × 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.