Atomowa Kwatera Dowodzenia (kompleks nr 7215), TEST LightSticków

W ramach walentynek i propagowania wychodzenia z domu, wybraliśmy się z moją lepszą połową oraz kolegą Sov-em na zwiedzanie Atomowej Kwatery dowodzenia w okolicy Dąbrowy Leśnej na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego (Współrzędne 52.320410, 20.863304). Nie był to nasz pierwszy raz na terenie tego kompleksu i niestety tym większe było nasze rozczarowanie obrazem zniszczeń jakie zastaliśmy.  Dosłownie wszystko, co można było ukraść, zostało ukradzione. Dodatkowo praktycznie całość obiektu znajdująca się pod ziemią została strawiona przez pożar.  Lokalizacja obiektu względem odległości od Warszawy jest bardzo atrakcyjna, niestety nie ma tam już nic ciekawego do oglądania.

WP_20150214_16_32_29_Pro
Tak całość kompleksu 7215 prezentuje się na powierzchni.

Podczas eksploracji w 2010r w każdym pomieszczeniu można było znaleźć coś ciekawego. Mimo wszystko warto jest wiedzieć gdzie w naszej okolicy lub na trasie naszej ucieczki znajdują się tego typu obiekty. Mogą to być dobre schronienia, które pozwolą przetrwać wam np. bombardowanie waszej okolicy(w przypadku Kompleksu 7215, wewnątrz spokojnie można ukryć kilkanaście aut).

Mapa
Tak całość kompleksu 7215 prezentuje się na powierzchni.

Oczywiście nie traktowałbym tego obiektu, jako docelowego schronienia, a nawet rozważając tymczasowy przystanek na trasie rozważałbym słuszność nocowania tam. Choć zapewne gdybym w ciągu 10 min musiał ukryć się przed nadlatującymi bombami i akurat byłbym w okolicy, bez wahania skorzystałbym z uroków „Kurortu 7215”.  Należy pamiętać, że w chwili obecnej lokalizacja tego typu obiektów często nie jest już tajemnicą i wielu podobnych do was ludzi może postanowić schronić się tam tymczasowo lub na stałe. Obecność osobników naszego typu, może oznaczać dla nas niebezpieczeństwo. W obliczu zagrożenia „człowiek człowiekowi wilkiem”, nigdy nie wiadomo czy koczujący tam preppersi nie postanowią zagospodarować sobie wasze zapasy lub pozbawić was samochodu. Udając się w takie miejsca, jeśli tylko jest możliwość, sprawdźcie czy jest bezpiecznie zanim wprowadzicie do niego resztę grupy, lub np. samochód.

WP_20150214_16_33_25_Pro
Tak całość kompleksu 7215 prezentuje się na powierzchni.

Zasada sprawdzania tyczy się również wariantu turystycznego. Z schronienia w takich miejscach często korzystają osoby bezdomne (oraz inne ew. niebezpieczne). Podczas poruszania się po takim terenie zawsze sprawdzaj pomieszczenie do którego wchodzisz, oraz jeśli możesz najlepiej nigdy nie rób tego w pojedynkę. Pamiętajcie również, że te miejsca są już dawno opuszczone i zazwyczaj niezarządzane przez nikogo, przez co większość niebezpiecznych miejsc zwyczajnie nie zostaje zabezpieczona. Podczas naszego spaceru natrafiliśmy na przygotowaną ze sznurka pętle zawieszoną na wysokości ludzkiej głowy. Tego typu objawy głupoty należy bezwzględnie usuwać.

WP_20150214_16_15_38_Pro
Tak całość kompleksu 7215 prezentuje się na powierzchni.
WP_20150214_16_26_12_Pro
Tak całość kompleksu 7215 prezentuje się na powierzchni.

Dodatkowo przypomnę, że nie warto ryzykować i odwiedzając takie miejsca nie zapominać o dobrych butach, co najmniej 1 mocnej latarce oraz rękawiczkach.

WP_20150214_16_26_55_Pro
Tak całość kompleksu 7215 prezentuje się na powierzchni.

A tak wyglądało to podczas eksploracji w 2010 roku. (mistrzowskie logo…:D)

Dodatkowo przy okazji zwiedzania postanowiliśmy zrobić test LightSticków znajdujących się w moim plecaku EDC, porównując chiński produkt za 50gr oraz Cyalume ChemLight Tactical Light wart 7zł. Znajdując się w głównej sali dowodzenia Kompleksu 7215 poddaliśmy je testowi polegającemu na próbie opuszczenia pomieszczenia korzystając tylko i wyłącznie ze światła dostarczonego przez LightSticka. Dla lepszego porównania oba Sticki były w tym samym kolorze.

WP_20150214_16_10_31_Pro
Tak całość kompleksu 7215 prezentuje się na powierzchni.

Chińczyk – Kilka lat temu korzystałem z chińskiego sticka i pamiętam, że tamten egzemplarz świecił, ale bez rewelacji natomiast odpalony podczas testu egzemplarz nie pozwalał na wykrycie przeszkody z odległości 15-20cm. Podczas próby opuszczenia pomieszczenia mimo iż mniej więcej wiedziałem gdzie znajdują się ogromne drzwi nie udało mi się do nich dojść, a mój spacer zakończył się na osmolonej po pożarze ścianie.  Po rozpaleniu nie nadawał się nawet do oznaczania niebezpiecznych miejsc, a powyżej 10m był ledwie widoczny. Z plusów posiadał dodatkowe zdejmowane gumowe ucho, przez które można było przewlec sznurek do zawieszenia na szyi. Czas palenia poniżej godziny.

Ocena:

W skali Gotowości na jutro 1,5/10 – Zapalił się i prawdopodobnie jak bym musiał to dzięki niemu w całkowitej ciemności coś bym przeczytał. Dodatkowo fabryczny sznurek zadziałał jak powinien więc mocne 1,5J

Cyalume ChemLight Tactical Light 6” 10,6mL fluid – Na pierwszy rzut oka już było widać różnicę pomiędzy konkurentami. Wszystkie produkty Cyalume Technologies znajdują się na liście NSN – NATO – a na każdym produkcie jest podany numer go identyfikujący, co świadczy o zaufaniu jakie powierzono produktom tego producenta. Testowany egzemplarz oznaczony był NATO Cage code FAK27. Francuski odpowiednik wykonany został z grubego sztywnego tworzywa i jego przełamanie nie było tak proste jak w przypadku poprzednika. Dodatkowo posiadał stałe ucho z blokadą pozwalające przyczepić go choćby do linki czy paska plecaka bez konieczności korzystania ze sznurka. Podczas testu udało mi się trafić w drzwi, a nawet nie potykać się o leżący na ziemi gruz. Po zbliżeniu do ściany lub podłogi spokojnie można było rozejrzeć się i wykryć potencjalne miejsca niebezpieczne. Bez problemu udało mi się wyjść z pomieszczenia i zapewne nie byłoby problemu by przy jego pomocy wydostać się na powierzchnie.  Po 6h w temperaturze około 2 stopni Celsjusza delikatnie przygasł. Natomiast w dalszym ciągu jego światło widoczne jest z 500m

Kilka słów od producenta:

-emitujące światło w promieniu 360°

-widoczne z odległości do 1.6 km

-widoczne z wysokości do 5 km

-nietoksyczne, niezapalne, nieiskrzące

-baterie / serwis techniczny niepotrzebne

-odporne na wszystkie warunki klimatyczne( wiatr, deszcz etc.)

-działające w temperaturach od -20 do 50 stopni C

-lekkie

-szczelne – mogą być zanurzane w wodzie

Ocena:

W skali Gotowości na jutro 8/10 – Działa zgodnie z oczekiwaniami. Mimo trochę większych rozmiarów świetnie nadaje się do zestawu EDC. Zawsze jednak mogłoby być lepiej. Mimo to POLECAM!

WP_20150214_16_10_56_Pro
Tak całość kompleksu 7215 prezentuje się na powierzchni.

Wyjdź z domu i poznaj swoją okolice, lub nawet pojedź gdzieś dalej. Na pewno znajdziesz coś ciekawego co w przypadku konieczności ucieczki może zwiększyć twoje szanse.

WP_20150214_16_39_24_Pro
Tak całość kompleksu 7215 prezentuje się na powierzchni.

3 myśli na temat “Atomowa Kwatera Dowodzenia (kompleks nr 7215), TEST LightSticków

  1. No cóż, muszę stanąć w obronie chińskiego światełka. Przechowywałeś je z tego co pamiętam dobre 5-6 lat, bo kupiliśmy je za czasów nocowania w Modlinie, jeżeli nie wcześniej. I wtedy użyliśmy ich do oznakowania fosy fortecznej, były widoczne z kilku metrów spokojnie, chociaż nie oświetlały rewelacyjnie. Pamiętam dobrze, bo tylko dzięki temu lighstickowi nie spadłem do fosy. Mimo wszystko dałbym 4/10, szczególnie że cena naprawdę niewysoka.

    1. Zgadza się, to produkt tego samego typu. Ale nie pamiętają one czasów wypraw Jgrgt1. (Kupiłem je znacznie później). Może z racji tego, że rzeczywiście jest szansa trafienia na działający egzemplarz powinienem podnieść ocenę. Jednak podczas testu, się nie sprawdził.

      Cena dobra, jednak jeśli miałbym go przenosić w zestawie EDC ze świadomością, że może zadziała może nie chyba nie mógłbym spać.

      Natomiast Cyalume pochodzi jeszcze z czasów początku 2CEB a mimo to dał radę.

Dodaj komentarz

19 + 6 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.