ZRÓB TO SAM – Palnik z puszek

Kreatywne myślenie jest bardzo ważne. Natomiast jeszcze cenniejsza jest umiejętność przekładania tych myśli w czyn. Specjalistą od tego typu rozwiązań był znany wszystkim MacGyver, idąc w jego ślady mamy szansę pozyskać wiedzę, która może stać się bardzo przydatna w wielu sytuacjach.  Czy będzie to dotyczyć kreatywnego wykorzystania patyka czy budowy klasycznego śmigłowca z zapałek, najważniejsze by umieć te myśli wykorzystać. Właśnie, dlatego dla wszystkich Gotowych na Jutro postanowiłem zapoczątkować na naszej stronie cykl [DIY] Zrób to sam! Tak jak ostatnio zapowiadałem przy okazji „Zapomniane skarby 40- letni palnik spirytusowy” przygotowałem dla was instruktażowe wideo dotyczące samodzielnego wykonania palnika spirytusowego z przysłowiowych śmieci (puszek). W każdym obozie jak i w domu jest to bardzo cenne narzędzie pozwalające zagotować/podgrzać jedzenie czy wodę, dlatego każdy powinien umieć go zbudować. W przeciwieństwie do piecyków na paliwo stałe podczas stosowania w domu tego typu palnik nie okopci nam ścian oraz nie zadymi pomieszczeń. Warto mieć w domu, choć jeden taki egzemplarz, w połączeniu z butelką denaturatu mamy całkiem ekonomiczny zestaw, który pozwoli nam przetrwać kilka dni.

Przygotowując się do tego filmu eksperymentowałem z wieloma typami palników, jakie można wykonać z puszek i wydaje mi się, że wybrałem idealne połączenie pomiędzy trwałością, ekonomią i prostotą wykonania.

Palnik został przetestowany celowo bez pokrywki, aby porównać go z gotowym egzemplarzem, który poradził sobie z zadaniem w 6m30s.

Tak jak do budowy takiego palnika, tak przy dowolnym projekcie ważne jest by do uzyskania należytego efektu nie było konieczne wykorzystywanie złożonych technologii oraz zużywanie dużej ilości materiałów.  Podczas ucieczki w swoim plecaku BOB raczej nie znajdziesz zbyt wiele narzędzi, więc tym bardziej trzeba umieć wszechstronnie wykorzystać tapeciaka, multitoola czy inne dowolne narzędzie. Wszystkie tzw. patenty, jakie przedstawię w ramach tego cyklu będą testowane w celu ukazania ich przydatności.

Macgyver-clip1
Ciekawe Ile można by zrobić za pomocą takiego multitoola

 

Jeśli macie jakieś ciekawe patenty, którymi chcecie się z nami podzielić podsyłajcie je w komentarzach lub piszcie na adres gotowynajutro@outlook.com

Powodzenia!

5 myśli na temat “ZRÓB TO SAM – Palnik z puszek

  1. Dumny jestem z Ciebie món młody padawanie. Cóż za estetyka wykonania… nie poznaję kolegi. Gratulacje.

    Osobiście użyłbym jeszcze jednej puszki wyklejonej od spodu gumą tak żeby zatykała otwory. Mozna wtedy przetrasportować palnik z paliwem w środku w plecaku bez obawy.

    1. Dzięki! Myślałem by połączenie puszek zalać jakimś klejem. Ale z drugiej strony Ilość paliwa jaka się mieści wewnątrz nie jest jakaś ogromna i idealnie starcza na jedno palenie.

      1. wystarczy je posmarować jakimś smarem to uszczelni połączenie i na pewno zwiększy wydajność. Nie musi to być nic specjalnego. Jeśli założymy że to jest konstrukcja stosowana w sytuacjach awaryjnych to może wystarczyć nawet krem do rąk. Co prawda się zważy ale uszczelni…

Dodaj komentarz

5 × 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.