Podziel się cząstką siebie!

Dziś o głównym składniku, bez którego nie przeżyjesz samotnej nocy w lesie. Mowa tu o krwi. Gdziekolwiek będziesz, cokolwiek będziesz robił bez niej wszystkie twoje działania skazane są na niepowodzenie. Nie posiadam wykształcenia medycznego, ale zaciągnąłem języka u specjalistki Doctor Quinn (I) i wiem, że nagła niekontrolowana utrata krwi (np. Krwotok) w skrócie prowadzi do zasłabnięcia, a nawet do śmierci. Pierwsze niepokojące objawy mogą zacząć się powyżej 600ml utraconej krwi, a w przypadku utraty 40% jej zapasów (średnio dorosły człowiek posiada ok. 5 litrów krwi) nasz organizm jest już w poważnych tarapatach.  W kontrolowanych warunkach osobie potrzebującej podaje się koncentrat czerwonych krwinek uzyskany z krwi pełnej dawcy. Podanie krwi pełnej oczywiście jest możliwe, ale nie jest to najefektywniejszy sposób jej wykorzystania. Krew przed podaniem jest oczyszczana oraz filtrowana tak, by podane zostały same najpotrzebniejsze składniki. W warunkach polowych możliwe jest przetoczenie krwi pełnej bez filtrowania bezpośrednio pomiędzy dawcą, a biorcą. Natomiast może to nieść ze sobą szereg niebezpieczeństw, dlatego zalecane jest wykonywanie transfuzji tylko w sterylnych warunkach poprzez wykwalifikowaną osobę. Oczywiście w przypadku zagrożenia życia możliwe jest przeprowadzenie transfuzji w terenie, ALE TYLKO WTEDY, GDY WIEMY, CO ROBIMY!!!

Więc jeśli twoja wiedza o transfuzji jest znikoma nie ryzykuj, ponieważ możesz sobie zaszkodzić. Poniżej znajduje się tabela zgodności grup krwi, należy pamiętać, że nie wszystkie grupy krwi są kompatybilne. Nieodpowiednie skrzyżowanie grup krwi może doprowadzić nawet do śmierci.

Tabela zgodności grup krwi
Tabela zgodności grup krwi

Możesz za to pomagać innym w bardzo prosty sposób. Zostań honorowym dawcą krwi!

Aby ratowanie życia przy pomocy transfuzji było możliwe konieczne jest pozyskiwanie krwi od dawców. W tym celu nieprzerwanie prowadzona jest zbiórka krwi poprzez lokalne RCKiK (Regionalne centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa). Każdy z nas w przypadku zagrożenia życia na pewno chciałby mieć szasnę na powrót to zdrowia. Aby było to możliwe musimy dosłownie podzielić się cząstką siebie. Dzielenie się swoimi zapasami jest elementem survivalu, w tym wypadku należy podzielić się swoimi zapasami krwi. O tym, dlaczego to ważne i jak wiele znaczy dla innych dowiecie się z tego filmu zrealizowanego przez RCKiK.

Aktualnie podczas oddania krwi, w Warszawskim RCKiK przy ulicy Saskiej poza czekoladą otrzymamy kartę ICE – In case of emergency, o której pisałem już przy okazji artykułu o pierwszej linii EDC. Przy okazji tego artykułu wspomniałem również o krew karcie, która służy do identyfikacji waszej grupy krwi, oraz w znaczący sposób może skrócić czas oczekiwania na transfuzje. Z oddawania krwi płynie wiele korzyści. Poza przywilejami, jakie posiadamy, będąc honorowym dawcą krwi dodatkowo mamy świadomość, ze ratujemy ludzkie życie. Każda oddana krew przyczynia się do ratowania ludzkiego życia.

Karta ICE
Karta ICE

Jako „Gotowy na Jutro” i jako Konrad zachęcam Was do dzielenia się cząstką siebie poprzez zostanie honorowym dawcą krwi. Sami chcemy być gotowi na wszystko, więc dajmy też na to szansę innym!

Zachęcam! To naprawdę nic trudnego, a możesz uratować komuś życie.
Zachęcam! To naprawdę nic trudnego, a możesz uratować komuś życie. (Krew gotowego na jutro)

Więc do dzieła, ruszajcie do RCKiK i zróbcie coś wielkiego!

Dodaj komentarz

1 × jeden =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.