Którędy do domu?

Do tego wpisu natchnęły mnie ostatnie wydarzenia w Paryżu. Zapewne pamiętacie, że miały tam miejsce zamachy terrorystyczne. Nie chcę tu roztrząsać czy Polska jest bardziej bezpieczna od Francji, to pozostawię pod osąd każdemu z Was. Ale zastanówmy się, co w sytuacji kiedy gdzieś tam w naszym mieście dojdzie do takiego zamachu lub może tylko do jakiejś większej sytuacji wyjątkowej (jak np. ostatni wybuch gazu w Warszawie). W takich sytuacjach naszym zadaniem jest znaleźć się jak najszybciej w domu lub spotkać z osobami bliskimi.

Droga zablokowana
Droga zablokowana – Co teraz?

Jeśli chcemy być „GOTOWI na jutro”, musimy opracować alternatywne możliwości dostania się do domu, z miejsc gdzie najczęściej przebywamy czyli z pracy, uczelni, siłowni. W większych miastach jest to czynność stosunkowo prosta. Wystarczy skorzystać z portali komunikacyjnych by przyjrzeć się na nich jakie inne alternatywne trasy oferuje komunikacja miejska. Polecamy portal JAK DOJADE.PL, bez problemu można ustalić trasę przejazdu z wyłączeniem np. pociągów czy autobusów. Jeśli podróżujemy samochodem możemy skorzystać z nawigacji, aby zobaczyć którędy możemy objechać najbardziej zagrożone miejsca.

Oczywiście w miarę możliwości powinniśmy brać pod uwagę także ewentualność poruszania się pieszo. Należy pamiętać, że miasta już teraz są zakorkowane, a w przypadku jakiejkolwiek sytuacji wyjątkowej przejezdność ulic będzie jeszcze mniejsza. Czasami lepiej będzie zostawić samochód w bezpiecznym miejscu niż tkwić nim w gigantycznym korku.

Takie opracowane uprzednio  trasy należy odpowiednio wcześnie j przejść, przejechać aby w razie czego potrafić się nimi sprawnie poruszać.

Alternatywne trasy dla przeprawy  uszkodzonym mostem łazienkowskim
Alternatywne trasy dla przeprawy uszkodzonym mostem łazienkowskim

I rzecz najważniejsza. Jeśli znajdziemy się w miejscu, gdzie dzieje się coś niepokojącego nie należy ulegać niezdrowej ciekawości tylko jak najszybciej oddalić się z miejsca wystąpienia zagrożenia. Chyba, że jesteśmy jedynymi świadkami lub możemy udzielić na miejscu jakiejkolwiek pomocy.

Jeśli wydaje się Wam,  że scenariusz zmuszający nas do szukania alternatywnej drogi transportu jest mało prawdopodobny to zastanówcie się ile razy spotkała Was awaria komunikacji lub samochodu.

Bycie „GOTOWYM na jutro” to sztuka posiadania alternatyw.

 

2 myśli na temat “Którędy do domu?

  1. Ja chyba muszę wybrać się na złą stronę Wisły i poznać tamte rejony. W chwili obecnej mogę się tam jedynie zgubić ;D (alternatywa jest pozostanie po tej lepszej stronie miasta :))

Dodaj komentarz

2 × pięć =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.