TEST: Budżetowa latarka czołowa z biedronki!

Jak co piątek obowiązkowe zakupy przywiodły nas to popularnej w naszym kraju Biedronki. Wizyta ta nie mogła by się odbyć bez przeszperania tzw. „śmieci” czyli całego asortymentu tymczasowego. Dzisiejsze szperanie zaowocowało Latarką czołową z regulacją wiązki światła, brzmi dumnie ale czy warto zapłacić za nią 20PLN? Postanowiłem zaryzykować z dwóch względów, po pierwsze chciałem przeprowadzić dla was jej test, a po drugie ostatnia czołówka jaką kupiłem za 19,99PLN marki Energizer okazała się delikatnym niewypałem. Poza tym to tylko 20PLN więc czemu odbierać sobie przyjemność z nowej zabawki? Zapraszam na recenzję kolejnego Budżetowego produktu z Biedronki!

Nocne testy Latarki z biedronki
Nocne testy Latarki z biedronki

Na wstępie kilka słów od producenta

 • Latarka czołowa z regulacja wiązki światła
 • Model: Headl-15
 • Zasilanie: Baterie 3x AAA 1,5V
 • Moc diody LED: 3W (do złudzenia przypomina diody CREE)
 • Tryby pracy: Ciągłe świecenie Full Power oraz stroboskop
 • Wiązka światła: Duża okrągła, mała kwadratowa
 • Materiał obudowy: tworzywo sztuczne
 • Waga: 128g
 • Wodoszczelna obudowa IPX3
 • Made in China

Macanie:

Opakowanie Latarka z regulacją wiązki światła Biedronka
Opakowanie Latarka z regulacją wiązki światła Biedronka

Pierwsze wrażenie po wyjęciu z opakowania – solidna, materiał jest przyjemny w dotyku, a konstrukcja spójna.  Ku mojemu zdziwieniu teleskopowa osłona z soczewką wykonana jest z metalu. Soczewka podobnie jak większość latarki wykonana z plastiku. Czołówka posiada trzy regulowane paski montażowe, na których zawieszony jest zasobnik na baterie. Zamiast klasycznej klapki na klips zamykany jest za pomocą gumowej nakładki, która jednocześnie spełnia funkcję miękkiej osłony (po założeniu znajduję się on na wysokości potylicy). Uwagę również należy zwrócić na wyprowadzony po prawej stronie spyro kabel łączący zasobnik z latarką. Jest on przymocowany do paska przy pomocy plastikowych wsuwek, które są ruchome i niestety lubią się odczepić – co za tym idzie pozostawić nam na głowie dyndający luzem kabel. Niestety w warunkach leśnych, gdzie łatwo o coś zawadzić może się to skończyć wyrwaniem kabla. Przednia część wyposażona jest w ruchomą teleskopową soczewkę typu zoom oraz 3 poziomową regulację kąta 0-90  ͦ. Po opuszczeniu soczewki ukazuje się nam ostrzeżenie od producenta GRUPA RYZYKA 2!

UWAGA Grupa Ryzyka 2! Może być niebezpieczna dla wzroku
UWAGA Grupa Ryzyka 2!
Może być niebezpieczna dla wzroku

Dla wygody moduł czołowy został osłonięty kawałkiem czarnej pianki. Latarka jest wystarczająco wygodna by nosić ją przez dłuższy czas (testowane 2,5h). Łatwo można ją dopasować do noszenia pod czapką z daszkiem. Mimo rozmiarów nie rzuca się w oczy. Niestety korzystnie z przycisku pod czapką jest problematyczne. Uwaga zastosowane przez producenta określenie Wodoszczelna obudowa IPX3 może być mylące. Nie oznacza ono, że latarka będzie świeciła pod wodą, norma IPX3 informuje nas o tym, że urządzenie odporne jest jedynie na spadające krople pod kątem 60  ͦ od pionu. X natomiast oznacza to, że nie określono stopnia ochrony przed ingerencją ciał stałych (np. zakurzenie).

Latarka z biedronki pod czapką
Latarka z biedronki pod czapką

Zaraz za soczewką umieszczono łatwy w obsłudze i precyzyjny jednostopniowy przycisk ON/STROBO/OFF.

To co w latarce najważniejsze czyli świecenie lub jak kto woli  „emitowanie promieniowania cieplnego o barwie widzialnej”

Kiepski snop światła jakiego spodziewałem się po latarce za 20PLN nie ma nic wspólnego z emitowanym przez opisywaną diodę CREE. Niestety nigdzie nie znajdziemy jednak informacji dotyczącej typu zastosowanej diody. Bliźniacze modele dostępne w zagranicznych sklepach wyposażone są w diodę  Cree XR-E Q5. Jeśli okazało by się to prawdą nasza dioda emitowała by światło o sile 107-114 lumenów. Testy odbyły się przy pomocy dołączonych do zestawu również chińskich baterii. Snop światła niezależnie od wybranego typu wiązki jest zadowalający. Po rozproszeniu uzyskujemy duży jasny okrąg, idealnie sprawujący się na pierwszym planie terenu, natomiast po skupieniu punktowy snop o dużym zasięgu do precyzyjnego oświetlenia. Podczas testów przy delikatnym zamgleniu latarka sprawowała się dobrze. Rozproszony snop światła idealnie nadaje się do wędrówek oraz pracy. Światło jest dość mocne i przy oświetlaniu elementów znajdujących się 1m od nas potrafi oślepić.  Dzięki płynnemu zoomowi można uzyskać szeroką skalę rozproszenia i dobrać odpowiednią do wykonywanych czynności.  Niestety nasza kamera nie radzi sobie zbyt dobrze w ciemności. Więc zdjęcia mogą delikatnie różnić się od rzeczywistości.

10m światło rozproszone
10m światło rozproszone
20m światło rozproszone
20m światło rozproszone

Po skupieniu wiązki światła uzyskujemy widoczny kwadratowy snop światła. Tego typu ustawienie pozwala na precyzyjne oświetlanie oddalonych obiektów.  Co do dystansu snop światła widoczny jest na obiektach oddalonych nawet o 200m. W warunkach testowych obiekty oświetlone światłem skupionym na dystansie 200m nie były widoczne dla „operatora” latarki. Snop światła oświetlając wszystko co było zawieszone w powietrzu przysłaniał cel.  Skuteczny zasięg określaliśmy na podstawie obserwacji mojej towarzyszki. Test przeprowadzony był w warunkach zwiększonej wilgotności powietrza (delikatne zamglenie). Prawdopodobnie w idealnych warunkach przejrzystości powietrza istnieje szansa na rozpoznanie obiektu znajdującego się na skraju zasięgu światła. Jednak jak wiemy nie można wymagać od natury posłuszeństwa, więc można uznać zasięg skuteczny za oscylujący w granicach 100m.

20m świato skupione
20m świato skupione
50m światło skupione
50m światło skupione

Powyżej już niestety aparat nie dałwał rady. Jednak do 100m spokojnie można rozpoznać oświetlaną sylwetkę

Co do funkcji mamy do wyboru dwa ustawienia, światło ciągłe i stroboskop. Do światła ciągłego nie ma się co przyczepić, jednak jeśli chodzi o drugie ustawienie, to jego nazwa jest mocno przesadzona. Widząc ją oczekujemy szybkiego migania, natomiast w wypadku opisywanej latarki czołowej z biedronki otrzymujemy prędkość na poziomie zwykłej lampki rowerowej. Byłem zawiedziony. Z wielką chęcią wymienił bym opcję stroboskopu na tryb EKO. W warunkach polowych żywotność baterii jest kluczowa. Co nam po dobrej latarce jeśli nie mamy czym jej zasilić?

Podsumowanie

Całokształt latarki z biedronki
Całokształt latarki z biedronki

Czy warto kupić Latarkę czołową z regulacją wiązki światła z biedronki? Oczywiście, że TAK! Za jedyne 20 PLN otrzymujemy „dobrej jakości” chiński produkt, którego właściwości często przewyższają markowy sprzęt np. firmy Petzl. Oczywiście to nadal no name z dalekiego wschodu, ale oferowany w sklepach sieci biedronka produkt pozostawił w 2013 roku po sobie ślad, w postaci opinii użytkowników deklarujących roczne korzystanie z latarki bez najmniejszych problemów. O tym jak wypadnie egzemplarz z partii PO101662 pokaże czas.  Dodatkowo należy zachować dowód zakupu, ponieważ Latarka objęta jest gwarancją na okres 24 miesięcy.

Zasobnik pod czapką - można i jest wygodnie
Zasobnik pod czapką – można i jest wygodnie

Ocena Mocne 7/10 w skali Gotowości na jutro.

 • +Moc
 • +Wykonanie
 • +Regulacja rozproszenia światła
 • +CENA
 • +Zasobnik poprawia stabilność urządzenia
 • -Mocowanie kabla
 • -IPX3 brak klasyfikacji ochrony przed ciałami stałymi oraz niska klasa ochrony przed zalaniem (mile widziane co najmniej 4 lub 5)
 • -Brak trybu EKO
 • -Kiepski stroboskop
 • -Brak Brandu choćby lokalną marką biedronki Niteo Tools.
 • -Czerwone napisy na paskach ( jak by ktoś nie wiedział, że to Head Light)
 • -Konstrukcja utrudnia przenoszenie luzem w kieszeniach

Dodatkowe zdjęcia

Krzaki oświetlone rozproszonym światłem
Krzaki oświetlone rozproszonym światłem
Światło skupione w odległości ok 2m
Światło skupione w odległości ok 2m

14 myśli na temat “TEST: Budżetowa latarka czołowa z biedronki!

 1. Cieszę się, mój młody padawanie, że kupujesz sprzęt tani – jak to sam powiedziałeś budżetowy. Znaczy się nie przepłacasz.

  Jednak chciałbym wyrazić swoje zdanie.

  Po pierwsze – dla mnie czołówka może się przydać tylko dla grotołaza lub dla człowieka sprzątającego piwnicę.
  Po drugie – po co tak skomplikowana. Po co komu tryb szperacz. Szperacz dobry jest w samochodzie kiedy jesteś chroniony blachą.
  Po trzecie – Po co komu taka mocna latarka. Taka latarka powoduje że jesteś widoczny z odległości 200 metrów. A po co ? Ja wolę być niewidoczny.
  Po trzecie A – taka mocna latarka powoduje że bateria siada w trzy dni (popraw mnie jeśli się mylę) i co potem. Mocne światło w ciemnym lesie powoduje że widzisz tylko to co mieści się w jego zasięgu (w lesie siłą rzeczy b. krótkiego) a dłuższą chwilę po wyłączeniu światła nie widzisz dokładnie nic.

  Niedługo opiszę swoją latareczkę. Kupiłem ją za 7 PLN – i ciężko Ci będzie pobić ten rekord budżetowości.

  Pozdr KO
  Po trzecie.

  1. 1. Czołówka jest uniwersalna. Wydaje mi się, że nie ma czynności podczas, której nie można klasycznej latarki zastąpić czołówką.

   2. Skomplikowana? 2 tryby świecenia i mechaniczny zoom moim zdaniem nie czynią z niej C-3PO wśród latarek. Nikt nie zmusza do korzystania w z trybu skupionego a w przypadku konieczności jego wykorzystania nie musimy przenosić dodatkowej latarki.

   3. No niestety znów masz racje. Mocna latarka to duże zużycie baterii. Jednak w sytuacji gdy dostęp do nich jest ograniczony wykorzystujemy ją jedynie okazjonalnie. Idąc nocą przez las po odpowiedniej akomodacji oczu, korzystanie z latarki jest zbędne poza koniecznością doświetlenia np. niepokojącego miejsca.

   Czekam na recenzję:) również korzystam z podobnej natomiast moja jest znacznie słabsza od twojej ( za to ma wbudowany laser)

   1. Ad 1. Czasami łatwiej jest operować latarkę trzymanej w ręce niż takiej na głowie. Ale masz racje takich sytuacji nie ma specjalnie dużo.

    Ad 2. Jeśli w sprzęcie są jakieś funkcje z którym można nie korzystać to nie powinno ich być. Bo części ruchome są źródłem potencjalnego uszkodzenia.

    Ad3. Laserek dobra rzecz.

 2. Kupiłem. Po 3 dniach się zepsuła. Najzwyczajniej w świecieprzechodząc poprzez tryb strobo żeby wyłączyć przestała świecić.

  1. Dzięki, za te informacje. Uczciwie tyram swoją od pierwszej akcji w sprzedażowej. W aucie, w błocie wilgoci i nic. Ogólnie się cieszy dobrą opinią jednak jak widać, z chińczykami zawsze jest loteria.

Dodaj komentarz

dwanaście + siedem =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.