Kelly Kettle Scout 800 – Nierdzewny luksus w terenie

Obecna aura coraz większą część naszego środowiska zachęca do pozostawania w domu… My natomiast mówimy stanowcze NIE jesiennemu lenistwu i stawiając mu bezpośredni opór jedziemy w teren! A nie ma nic przyjemniejszego jak po całym dniu spędzonym na świeżym powietrzu uraczyć się kubkiem gorącej herbaty/kawy oraz czymś na ząb. Sposobów na gotowanie w terenie jest wiele a jednym z nich jest Kelly Kettle i własnie z nim postanowiliśmy spędzić kilka ostatnich wypadów. Czy był to dobry pomysł? Zapraszam do naszej recenzji Kelly Kettle Scout 800 Ultra-Fast.

Kelly Kettle Scout [Gotowy na JUTRO]
Kelly Kettle Scout [Gotowy na JUTRO]

Nie ukrywam, że od początku byłem zajarany Kettlem, zawsze podobała mi się jego budowa oraz sposób działania. Więc gdy kurier przyniósł paczkę ze sklepu VEST.PL nie mogłem się oprzeć pokusie natychmiastowego rozpakowania go. Tym samym organizując dla ciekawskich współpracowników dodatkową przerwę z prezentacją wynalazku:)

Kelly Kettle Scout w pokrowcu [Gotowy na Jutro]
Kelly Kettle Scout w pokrowcu [Gotowy na Jutro]
Fabryczne opakowanie jest solidne i nie można mu nic zarzucić ale to najmniej ważne. Wykonanie Kelly Kettle Scout 800 stoi na wysokim poziomie, nie ma mowy o niedoróbkach. Mimo, że konstrukcja jest prosta widać, że została wykonana starannie. Model Scout jako pierwszy z rodziny Kelly Kettle został w całości oparty na spawach, moim zdaniem nie jest to aż tak kluczowe aby z tego powodu specjalnie wyróżniać go na tle jego poprzedników natomiast jest to miły dodatek. Z elementów nie wykonanych ze stali nierdzewnej znajdziemy drewniany uchwyt oraz połączony łańcuszkiem z “bańką” korek z pomarańczowej gumy. Wykonanie całego zestawu oceniamy 8,8/10.

Nic się nie ukryje
Nic się nie ukryje

Wysoce cenie sobie wszechstronność narzędzi. Tak jak dobry nóż powinien służyć do wielu różnych zadań tak Scout nie miałby sensu w przypadku gdyby nadawał się tylko do gotowania wody. Mimo iż właśnie to jest jego głównym zadaniem dodatkowo oferuje nam możliwość przyrządzania sobie posiłku na tym samym płomieniu oraz grillowania na misce przy wykorzystaniu rusztu. Niby to nie wiele ale gdy połączymy to z główną zaletą urządzenia czyli niską paliwożerności i akceptowaniem niemalże wszelkich rodzajów paliwa otrzymujemy wszechstronną maszynkę do gotowania. Dzięki szczelnemu korkowi, możemy również transportować przy jego pomocy wodę. Nie byłbym jednak sobą gdybym nie sprawdził innych nie do końca zgodnych z instrukcją sposobów wykorzystania naszego blaszaka. Budowa Kettla pozwala na to by w sytuacji awaryjnej wykorzystać go po wyposażeniu w odpowiedni korek z chłodnicą jako destylator. Warto również wspomnieć, że KK może być wykorzystany w bloku podczas awarii/braku dostępu do gazu lub prądu. Oczywiście o wiele bardziej praktyczne będzie w tym wypadku zastosowanie turystycznej kuchenki gazowej, przynajmniej nie narazimy się na gniew sąsiadów. Natomiast jeśli mówimy o długotrwałej przerwie w dostawie tych mediów. (brak możliwości podpięcia kuchni pod butle z gazem) KK może okazać się naszym wybawieniem…   Przy zastosowaniu jako kozy po podłączeniu np. spiro rurą do komina otrzymujemy czajnik/kuchenkę/kozę w jednym. Jeśli nie ma  konieczności ogrzewania pomieszczenia możemy palić na balkonie, zmniejszając w ten sposób zadymienia pomieszczeń mieszkalnych.

Domowy destylator
Domowy destylator

Niska paliwożerność jest również zaletą w przypadku gdy nie chcemy/możemy rozpalać ogniska. Przy odpowiednim dokładaniu płomień w może pozostać niewidoczny a zarazem nie zużyjemy dużej ilości np. drewna. W przypadku jeśli pozostanie w ukryciu nie jest dla nas kluczowe, dokładając więcej paliwa skrócimy czas zagotowania wody. Zużycie paliwa staje się kluczowe w sytuacji gdy jego ilość jest ograniczona. Pod tym względem Kettle jest wydajniejszy od ogniska typu Dakota Fire Hole, którego wykonanie możecie zobaczyć w tym linku. W sytuacji w której Dakota kieruje całą swoją moc w spód naczynia, Scout pozwala na 100% wykorzystania powierzchni grzewczej wewnątrz “komina”.

Jak działa Kelly Kettle
Jak działa Kelly Kettle

Budowa Kettla ułatwia dokładanie np. drewna do paleniska. Dzięki górnemu otworowi można bez problemu wkładać większe kawałki drewna lub spore szyszki. Nalezy jednak pamiętać, ze po zagotowaniu jeśli podniesiemy bańkę do góry a wewnątrz nadal będą znajdować się duże kawałki drewna, rozsypia się one jak bierki. Warto wcześniej się upewnić w jakim stanie jest drewno wewnątrz Kettla i nie przesadzać z dokładaniem.
Zapraszam do na nasz kanał YT gdzie znajduje się film z Kelly Kettle Scout

Kelly Kettle Scout 800 Ultra-Fast jak sama nazwa wskazuje dysponuje pojemnością 800ml, był to mój świadomy wybór dyktowany przeznaczeniem Kettla. Dla jednych może okazać to się mało, natomiast moim zdaniem pojemność 0,8l zaspokaja potrzeby dwóch osób podczas jednego posiłku. A jeśli z jakiegoś powodu miałoby się okazać, że konieczne będzie dogotowanie to wrzątek uzyskamy poniżej 5 min (w zależności od ilości drewna czas może się skrócić). W przypadku jeśli, zależy nam na jednoczesnym zagotowaniu większej ilości wody dla np. większej ilości osób należny zastanowić się nad innym rozmiarem KK.DSCN6617

Przy wyborze modelu kierowałem się nie tylko pojemnościom ale również gabarytem czyli objętością całego zestawu. Od początku wiedziałem, że nie nadaje się on do przenoszenie podczas  pieszych wypraw. W mojej wizji miejsce Kettla jest w kajaku lub w aucie. W sytuacji w, której nie musimy liczyć się z każdym litrem naszego bagażu, zyskujemy duże ułatwienie oraz swego rodzaju luksus/wygodę użytkowania. Rozpalenie jest bardzo proste a płomień nie wymaga nadmiernej kontroli. Jako ciekawostkę dodam, że Kelly Kettle idealnie rozpala się przy pomocy Zippo, które średnio się sprawdzają przy zapalaniu czegoś pod kątem 90 stopni. W przypadku gdy wędrujemy z plecakiem przenoszenie Scouta jest nie praktyczne. Wtedy o wiele bardziej opłaca się korzystać innych sposobów (np. Hobo Stove lub na ognisku).

aDSCN6619

Podsumowując Kelly Kettle Scout 800 Ultra-Fast sprawdzi się na 2-3 osobowych wyprawach podczas, których nie będzie konieczności przenoszenia na  go na grzbiecie. Jeśli jednak podróżujecie większą paczką koniecznie pomyślcie o większym rozmiarze KK. Jest on również fajnym dodatkiem na działce lub w domu. Jeśli tradycyjne metody zawiodą a będziesz musiał zagotować wodę lub coś ugotować, bez konieczności rozpalania otwartego ognia zrobisz to co chcesz w cywilizowany sposób. Jak wspominałem na początku jestem zauroczony Kettlami i na pewno jeszcze nie raz będę z nich korzystał. Jeśli tak jak ja doceniasz możliwości jakie oferuje Scout, zachęcam do zapoznania sie z ofertą sklepu Vest.pl skąd pochodzi testowany model.

Dziękujemy Vest.pl za udostępnienie Kettla do testów
Dziękujemy Vest.pl za udostępnienie Kettla do testów

Uzytkownie Scouta dało mi dużo radości i znacząco ułatwiło mi przygotowywanie posiłków podczas testów wyjazdowych. Uważam, że jest KK jest przyda się każdemu, kto czasem lubi szybko, łatwo i wygodnie.

Kelly Kettle Scout 800 Ultra-Fast [Gotowy na Jutro]
Kelly Kettle Scout 800 Ultra-Fast [Gotowy na Jutro]

 

 

 

 

 

 

Jedna myśl na temat “Kelly Kettle Scout 800 – Nierdzewny luksus w terenie

Dodaj komentarz

17 + siedem =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.