Kuchenka Esbit za 5 zł czyli Bushcraft do 100 zł #2

Pogoda taka, że ciężko w domu usiedzieć… Muszę się przyznać, że moim zdaniem nic tak dobrze nie poprawia humoru jak herbatka w ternie. Dlatego przy każdej możliwej okazji mam przy sobie jakiś zestaw, który pozwoli mi taką herbatę przyrządzić. Często, gdy nie muszę martwić się o ciężar i rozmiar bagażu podróżuję z Kelly Kettle Scout 800 lub Petromaxem 1200 jednak jest to sprzęt duży i do tanich również nie należy… dlatego ten artykuł to nie jest miejsce dla niego…  Na lżejsze wypada bardzo cenie sobie mojego Esbita, który idealnie spełnia rolę małego i taniego kocherka do zabrania na wycieczkę do lasu. Zapraszam zatem na film i klika słów o Bushcraftowej kuchence za 5 zł czyli kocher Esbit w terenie!

Zacznijmy od zalet bo to przecież najważniejsze w tak tanim sprzęcie…

Jest mały i poręczny, co za tym idzie, bez problemu możemy przenosić go nawet w kieszeni wraz z zapasem paliwa. Jest to duży plus jeśli chodzi o mobilność i wygodę użytkowania. Waga samej kuchenki zamyka się przy wskazaniu 90g. Jest to również najlżejsza kuchenka jaką miałem przyjemność użytkować.  Esbit zbudowany jest z trzech elementów połączonych nitami. Pokrywka, która jednocześnie służy jako stojak dla naczynia zamyka się tworząc wewnątrz miejsce idealne na paczkę paliwa.

Kuchenka Esbit
Kuchenka Esbit

Na rynku dostępne są różne wersje tego kochera. Jedne lepsze, wykonane z lepszego materiału oraz z większą dokładnością inne cienkie i sprawiające wrażenie za delikatnych. Moim zdaniem warto jest poszukać egzemplarzy produkowanych przez Esbita dla wojska. Często dostępne w demobilu za śmieszne pieniądze, bo już od 5 zł.  Nie bałbym się kupować używanego Esbita. W tej kuchence naprawdę nie ma co się zepsuć. Jedynym elementem, który może z czasem się zużyć są nity lub wypustki pozwalające na ustawienie pokrywy w dwóch płaszczyznach 90 i 45 stopni. Natomiast nie wiem jak długo trzeba się tym bawić by go doprowadzić to stanu zużycia.

Kuchenka Esbit
Kuchenka Esbit

W Esbicie możemy palić wszystkim, dedykowany jest do fabrycznego paliwa stałego, jednak bez problemu możemy palić w nim drewnem czy też alkoholem czy też żelem. Do paliw ciekłych należy doposażyć się w małe naczynko, które trzeba umieścić w miejscu na paliwo. Tu idealnie sprawdza się foremka na podgrzewacze.

Kuchenka Esbit
Kuchenka Esbit

Kuchenka jest łatwa w użyciu. Rozstawiamy ją poprzez otwarcie pokrywy, umieszczamy paliwo wewnątrz i odpalamy. Paliwo idealnie łapie płomień z zapalniczki. Można je również odpalić przy pomocy krzesiwa, jednak potrzeba do tego trochę wprawy.  Same tabletki paliwa nie są moim zdaniem mało wydajne. 1 tabletka często nie wystarcza do samodzielnego zagotowania wody. Może i długo się pali, ale zwyczajnie brak jej mocy. Dlatego jeśli mamy większy zapas paliwa polecam gotowanie na dwóch paliwach. Szybciej i wygodniej….

Kuchenka Esbit
Kuchenka Esbit

Wady?

Paliwo nie jest tanie… można zawsze palić drewnem ale jednak, nie do tego został on stworzony. Rozmiar, który jest ogromną zaletą jednocześnie ogranicza nas jeśli chodzi o naczynia jakie, chcemy postawić na esbicie. Z drugiej strony … to tylko mały kocher, chyba nie chcesz na nim upiec kaczki na święta:) Chińskie kopie wykonane są ze słabego materiału i nie posiadają dodatkowej regulacji. Często też różnią się otworami wentylacyjnymi. Mój esbit jest już ze mną wiele lat… i na pewno jeszcze nie raz go zabiorę na, krótki wypad do lasu!!!

Śmiało polecam dla każdego, kto lubi w ternie czasem się zatrzymać i po prostu napić herbaty lub zjeść coś ciepłego.

Kuchenka Esbit
Kuchenka Esbit

Dla chętnych i pracowitych pozostawiam również temat wykonania Hobo Stove. Jest to chyba najtańszy typ kuchenki jaki możemy sobie wymarzyć i przy odrobinie chęci i inwencji twórczej może okazać się bardzo dobrym pomysłem.

Dodaj komentarz

sześć − jeden =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.