Leatherman Charge TTI

Leatherman Charge TTI – recenzja

Multitool – genialny wynalazek, który codziennie ratuje życie ludziom na całym świecie. W codziennym użytkowaniu zmienia podejście do istoty problemu. Kiedyś uznawany przeze mnie jako zbędny gadżet od prawie dwóch lat nieodzowny element mojego EDC. To nie model Charge zmienił moje podejście do multitooli jednak bardzo mocno utwierdził mnie w przekonaniu, że jest to ważny element każdego ekwipunku. Zapraszamy na spotkanie z Leathermanem Charge TTI, którego do testów udostępnił nam sklep Militaria.pl

Militaria.pl
Militaria.pl

Nie wiesz, że potrzebujesz multitoola, do czasu gdy nie zaczniesz go ze sobą nosić.

Na potrzeby naszego testu całkowicie zrezygnowałem z przenoszenia dodatkowego noża w codziennym zestawie EDC. Chciałem poznać użytkowanie modelu Charge jako podstawowego i jedynego narzędzia jakie przenoszę. Początkowo trudno było się przyzwyczaić do braku noża w kieszeni. Często nerwowo poklepywałem się po udzie starając się instynktownie wyczuć ulubiony folder. Z czasem jednak powoli oswajałem się z myślą o jego braku i nabywałem dokładności w dobywaniu toola z pasa. Z kolejnymi powtórzeniami czas potrzebny na wyciągnięcie ostrza stawał się coraz bardziej akceptowalny a ja zaczynałem łapać więź z Chargem. Jak potoczyły się dalsze losy naszej znajomości? Zapraszam do mojego filmu oraz do dalszej lektury…

Aby zachować porządek w tym opisie postanowiłem podzielić go na bloki. Zaczniemy więc od bloku:

Wykonanie

O jakości wykonania produktów marki Leatherman powiedziano już wiele. Nie można się nie zgodzić z opinią, że są to produkty dobre, należycie wykonane i zachowujące odpowiedni poziom dokładności. Jednak czy Charga można określić jako dobrego? Moim zdaniem nie… dobry to stanowczo za mało jeśli chodzi o opis wykonania modelu Charge TTI.  W chwili w której zaciskasz go w dłoni czuć klasę sprzętu jaką reprezentuje. Leatherman Chage TTI wykonany jest tak jak chciałbym aby wykonany był każdy element mojego ekwipunku. Wszystkie elementy zostały idealnie spasowane co w połączeniu z przemyślanym projektem sprawia, że mamy świadomość obcowania z sprzętem wysokiej klasy. Nie mamy do czynienia z pojawiającymi się luzami lub wewnętrznymi tarciami. Wszystkie części ruchome chodzą gładko i bez problemowo. Pomimo wielokrotnego otwierania i zamykania toola opór jaki stawia nie zmienił się. Podobnie jeśli chodzi o pracę pozostałych elementów nie można im nic zarzucić. Moją uwagę początkowo zwróciło otwieranie toola, które wydawało mi się zbyt łatwe. Ramiona otwierają się tak delikatnie, że dosłownie nie potrzeba przy tym praktycznie żadnej siły. Luz ten ustępuje w chwili gdy dochodzimy do zakresu pracy kombinerek. Na tym etapie można wyczuć odpowiedni opór zapewniający pewność pracy narzędziem. Z czasem użytkowania przyzwyczaiłem się do braku oporu podczas otwierania toola i doceniłem możliwość otwarcia go jedną ręką.

Leatherman Charge TTI
Leatherman Charge TTI

Pozostając w temacie wykonania należy zwrócić uwagę na oznaczenie modelu TTI. Leatherman Charge z tym oznaczeniem wyposażony został w tytanowe okładziny, które poza wyjątkowo efektownym wyglądem pozwoliły na zmniejszenie jego masy. Dodatkowo dzięki chropowatej powierzchni pozytywnie wpływają one na poprawę chwytu. Okładziny wręcz kleją się do dłoni, dzięki czemu mamy pewny i wygodny chwyt podczas pracy.

 

Dane techniczne:
Materiały: tytan; stal nierdzewna 420; stal nierdzewna S30V
Wymiary: 102 mm x 39 mm (złożony)
Waga: 250 g

Użyteczność – konfiguracja

Multitool – jak sama nazwa wskazuje mamy do czynienia z urządzeniem wszechstronnym. Leatherman Charge TTI bardzo dobrze pasuje do tego opisu. Konfiguracja narzędzi dobrana przez projektantów sprawdza się w codziennym użytku jak i podczas bardziej wymagających prac. Z powodzeniem towarzyszył mi przy skręcaniu mebli, pracach z elektryką czy też budowaniu tarasu. Mimo iż sprawia wrażenie lekkiego bez problemu stawia czoło cięższym zadaniom. W modelu Charge znajdziemy poniższe narzędzia:

Leatherman Charge TTI
Leatherman Charge TTI

1. Kombinerki płaskie
2. Kombinerki standardowe
3. Przecinak do drutu twardego
4. Standardowy przecinak do drutu
5. Zaciskacz
6. Przyrząd do zdejmowania izolacji
7. Ostrze nożowe gładkie ze stali nierdzewnej S30V (otwierane jedną ręką)
8. Ostrze nożowe ząbkowane ze stali nierdzewnej 420HC (otwierane jedną ręką)
9. Piła do drewna
10. Sprężynujące nożyczki
11. Hak tnący
12. Miarka (8 cali/19 cm)
13. Otwieracz do puszek
14. Otwieracz do kapsli
15. Pilnik do metalu i drewna
16. Pilnik diamentowy
17. Duże gniazdo na wymienne bity (wkrętaki)
18. Małe gniazdo na wymienne bity (wkrętaki)
19. Średni śrubokręt płaski
20. Wysuwane kółko do kluczy

Lista narzędzi jest obszerna i zapewnia sporo możliwości wykorzystania narzędzia. W tej konfiguracji mamy przy sobie małą skrzynkę narzędziową, która zawsze może być na wyciągniecie ręki.

Leatherman Charge TTI
Leatherman Charge TTI

Na szczególną uwagę zasługują narzędzia dostępne jedną ręką bez konieczności otwierania toola. W modelu Charge TTI przy pomocy kciuka mamy dostęp aż do 4 pełnowymiarowych narzędzi, które okazują się zaskakująco wygodne w użytku. Wszystkie narzędzia zewnętrzne blokowane są przy pomocy samodzielnych blokad liner-lock.

Ostrze główne wykonane ze stali S30V jest łatwo dostępne i wygodne w użytkowaniu. Krawędź tnąca bardzo ładnie trzyma ostrość oraz dzięki swojemu kształtowi jest bardzo praktyczna.

Leatherman Charge TTI
Leatherman Charge TTI

Kolejnym wartym uwagi narzędziem jest ostrze ząbkowane z hakiem. Wykonane ze stali 420HC wyjątkowo dobrze sprawdzało się przy obrabianiu kabli oraz cięciu sznura.

Leatherman Charge TTI
Leatherman Charge TTI

Pozostałe narzędzia czyli piła oraz pilnik sprawdzają się w swoich zadaniach. Piła tnie, pilnik piłuje o nich tyle:)

Narzędzia dostępne z wewnątrz po otwarciu toola również nie odstępują jakością od reszty. Bardzo dobrze spasowane, pewne blokowane poprzez back-locka dają spory komfort użytkowania.  Na szczególną uwagę zasługuje gniazdo bitów, które moim zdaniem jest jednym z najważniejszych w powyższym zestawie. Bity są przemyślane i sprawdzają się również przy bardziej precyzyjnych sprawach takich jak, np. przy komputerach czy mniejszej elektronice.  W zestawie z toolem znajdziemy listek bitów, który dodatkowo rozszerzy dostępny zakres wkrętów, które będziemy w stanie obsłużyć.

Leatherman Charge TTI
Leatherman Charge TTI

Pozostając w temacie mniejszych narzędzi do dyspozycji mamy bardzo ciekawy mikro bit, który sprawdził się już kilka razy podczas skręcania śrubek w okularach. Podobnie jak bity posiada on dwie końcówki, płaską oraz krzyżakową/philips.

Leatherman Charge TTI
Leatherman Charge TTI

Po sąsiedzku mamy dostęp do małych nożyczek, które mimo swoich małych rozmiarów sprawdzają się podczas doraźnego przycinania nitek czy też przy precyzyjnym wycinaniu papieru. Mimo swoich małych kształtów są zaskakująco wygodne.

Leatherman Charge TTI
Leatherman Charge TTI

Dostępna konfiguracja narzędzi dobrze sprawdza się w miejskiej dżungli czy też biurze. Jest ona również na tyle rozbudowana, że bez obaw skutecznie sprawdzać się będzie w trakcie wypadów w teren czy też poważniejszych pracach remontowo-budowlanych.

Przenoszenie – dostępność

Jak wspominałem w filmie Leatherman Charge TTI nie jest pierwszym toolem tej marki, który mam przyjemność użytkować. Wcześniejszy Sidekick, o którym możecie przeczytać tu, odszedł na wieczną służbę na dnie jeziora. Obiecuję sobie, że kiedyś pojadę z magnesem i go wyciągnę 🙂 ale nie o tym teraz…  Strata ta nauczyła mnie przypinania toola do paska od spodni. Nie są to tanie narzędzia więc ich utrata jest dość bolesna w wypadku opisywanego modelu nawet bardzo bolesna. W celu ułatwienia przenoszenia narzędzia producent w zestawie przewidział dodatkowe akcesoria takie jak klips oraz stałe kółko, tzw. oczko, które umożliwia nam wygodne podpięcie toola np do smyczy. Ja wykorzystuję tu pokazaną na filmie smycz do pistoletu. Zapewnia ona duży zakres ruchu bez konieczności odpinania toola, przy czym dodatkowo nie amortyzuje urządzenia podczas ew. wypadnięcia z ręki.  Przy masie 250g spadający tool może zrobić ładną szczerbę w płytce czy też panelu. Jak miły ci spokój w domu 🙂 lepiej o tym pomyśl…

Leatherman Charge TTI
Leatherman Charge TTI

Dostępność podstawowych narzędzi jest bardzo dobra i prosta. Na szczególną uwagę zasługuje tu również łatwość w dobyciu kombinerek. Dzięki odpowiedniemu spasowaniu bez problemu możemy otworzyć i zamknąć kombinerki przy pomocy jednej ręki. Wyjątkowo doceniłem ten fakt podczas prac na wysokiej drabinie gdy nie miałem możliwości skorzystać z drugiej ręki.

Leatherman Charge TTI
Leatherman Charge TTI

Ostateczne starcie Leatherman Charge TTI

Charge TTI to narzędzie wysokiej klasy oferujące, bardzo dobre wykonanie, należytą jakość oraz satysfakcję z użytkowania. Są to cechy, które tak jak i w tym wypadku często wiążą ze sobą wysoką cenę produktu. Należy się jednak zastanowić nad składowymi tej ceny aby dostrzec jej sens. Leatherman Charge TTI w sklepie MILITARIA.PL czyli u bezpośredniego dystrybutora na Polskę kosztuje 679 zł.

Link do sklepu 

https://www.militaria.pl/leatherman/multitool_leatherman_charge_tti_830731_p4252.xml

Nie jest to cena mała, jednak po głębszym namyśle, zdajemy sobie sprawę z czego ta cena wynika. Opisywane wyżej cechy w połączeniu z magiczną 25 letnią gwarancją ( Link do zasad gwarancji ) sprawia, że rok użytkowania Leathermana Charge TTI w okresie gwarancji kosztuje nas 27.16 zł… Gwarancja ta dotyczy wszystkich tooli Leathermana od prostego Sidekicka przez Surge po Charga. W moim spojrzeniu daje to świadomość, korzystania z dobrego sprzętu.

Leatherman Charge TTI
Leatherman Charge TTI

Śmiało mogę polecić Leathermana Charge TTI jako codziennego EDC-a do działań specjalnych. Nie zawiedzie, a dodatkowo sprawi masę frajdy podczas użytkowania. Na pewno będzie częstym jak nie stałym elementem mojego zestawu EDC.

Militaria.pl
Militaria.pl

 

 

Dodaj komentarz

4 × 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.