Standard łączności Polskich Preppersów

Komunikacja to podstawa… Za każdym razem gdy nastawiamy się na działania zespołowe, komunikacja okazuje się podstawowym narzędziem. Jej brak zazwyczaj prowadzi do nieporozumień oraz niepowodzeń. Tak, w mojej głowie dawno temu urodził się pomysł, na ustalenie uniwersalnych kanałów łączności. Projekt, jak wiele, trafił niestety do szuflady…. aż tu nagle, pewnego wieczoru odebrałem maila od Krzysztofa z Domowego Survivalu. Krzysiek zaprosił mnie do “większego stołu”, przy którym zasiedli podobni nam ludzie. Zebrali się w celu ustalenia wcześniej wspomnianego standardu łączności. Uniwersalnego, prostego i dostępnego dla wszystkich, zarówno w czasach pokoju, jak i w sytuacji zagrożenia.

W realizacje zamieszani są również

Standaryzacja jest potrzebna w wielu dziecinach. W ogólnodostepnej łączności przykładem takiej standaryzacji jest np. 19 kanał CB, służący do ogólnej komunikacji drogowej oraz 9, zwany również kanałem ratunkowym. Służy on do wzywania pomocy. Dzięki takim ustaleniom np. w sytuacji konieczności wezwania pomocy wiemy, że mamy zrobić to na dziewiątym i nie wołamy na próżno na pustych kanałach. Podobne standardy każdy z nas powinien ustalić ze swoją rodziną. Nie dotyczy to jedynie CB czy innych form łączności radiowej, ale również telefonii komórkowej. Regulacje i procedury są niczym instrukcja składania namiotu 2 sec. z decathlonu. Każdy, prędzej czy później będzie ich potrzebował.

Przejdźmy jednak to Standardu łączności Polskich preppersów. Ma on na celu ułatwienie łączności naszej społeczności. Niezależnie czy łączność ta ma dotyczyć nawiązywania lokalnych kontaktów, czy też wymianie informacji, czy tez uzyskiwaniu pomocy. Są to ogólnopolskie otwarte kanały łączności. By było łatwo, musi być darmowo i dostępnie, dlatego naszą łączność oparliśmy na tym co jest w zasięgu znacznej większości preppersów

  1. Radiotelefony PMR
  2. CB Radio
  3. Zello
  4. Radiotelefony z dokupioną licencją

Celowo nie podaję szczegółów w tym artykule, ponieważ jest to młody standard i może ulec jeszcze zmianie, w raz z wprowadzaniem udoskonaleń. Poniższy dokument reguluje jedynie formy częstotliwości oraz kanały otwartej komunikacji, dla polskich preppersów. Sposób w jaki go wykorzystacie zależy już jedynie od was.

Standard łączności polskich preppersów

Jeśli macie jakieś propozycje lub komentarze dot. powyższego dokumentu zapraszam do pisania w sekcji komentarzy, bądź na adres kontakt@gotowynajutro.pl

Jedna myśl na temat “Standard łączności Polskich Preppersów

Dodaj komentarz

pięć × 2 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.