Swiza D01/D04

Scyzoryki Swiza D01/D04 – RECENZJA

Scyzoryk… marzenie każdego młodego chłopaka i pewnie nie jednej dziewczyny. Kto miał taki na osiedlu zazwyczaj był też kimś. Sam dobrze pamiętam swój pierwszy scyzoryk. Była to kiepska kopia popularnie zwanych “szwajcarami” Victorinoxów. Nie przeszkadzało mu to jednak w dostarczaniu niebywałej radości z użytkowania. Zainteresowanie scyzorykami złapałem od ojca, który zawsze miał jakiegoś Vicka przy sobie, poza tym każdy kto oglądał w dzieciństwie MacGaywera marzył o jakimś. Od tamtych lat przez moje ręce przewineło się kilka różnych scyzoryków. Teraz dołączyły do nich dwa modele ze szwajcarskiej stajni Swiza, mianowicie D01 oraz D04 i właśnie nim poświęcony będzie ten materiał.  Enyoj!

Gotowy na Ostro – testujemy Swiza D01/D04

Już w pierwszym akapicie można było wychwycić uniwersalną prawdę rynku scyzoryków. Większość myśląc scyzoryk wymienia na pierwszym miejscu Victorinoxa. Nic dziwnego różnorodność modeli oraz sprawdzona opinia umocniły markę. Cieszy mnie jednak fakt, że na rynku pojawiła się alternatywa dla Vicka, i wygląda na to, że jakościowo nie ma się czego wstydzić. Gdy pierwszy raz natrafiłem na Swize w internecie, nie wiedziałem o nich nic a same scyzoryki potraktowałem raczej jako ciekawostkę. Jednak gdy tylko te trafiły do mnie szybko odniosłem wrażenie, że to może być fajny użytkowy nożyk. Do testów wybraliśmy modele D01 i D04 czyli dwa skrajne modele w gamie Swiza. Dzięki temu zobaczymy co minimalnie oraz maksymalnie może nam zaoferować ta szwajcarska firma.

Swiza D01

Scyzoryk Swiza D01
Scyzoryk Swiza D01

Podstawowy model marki… D01 czyli prosty scyzoryk, dla kogoś kto nie lubi przesadnie grubych wypchanych dodatkami modeli. Scyzoryk bardzo fajnie leży w dłoni, profilowane okładziny ładnie kleją się do łapy. Osoby o małych dłoniach nie będą miały problemu z poprawnym chwytem narzędzia. Jak już jesteśmy przy wymiarach odrobina suchych danych producenta:

Długość: 95 mm
Oprawa: gumowana SOFTGRIP

Wymiary scyzoryka:
– długość scyzoryka: 95 mm
– długość ostrza: 75 mm
– szerokość (strona oprawy): 29 mm
– grubość (strona narzędzi): 13 mm

Waga scyzoryka: 67 g

Użyteczność Swiza D01

Podstawowy model nie oferuje zbyt wiele poza niezbędne minimum. W pakiecie otrzymujemy:

  •  blokowane ostrze
  • szydło / rozwiertak
  • korkociąg
  • pęseta

Poniżej grafika producenta opisująca D01

Jest to podstawowy pakiet narzędziowy, który może znaleźć swoich fanów. Scyzoryk noszony w klasycznych jeansach nie jest odczuwalny w kieszeni oraz nie odznacza się w widoczny sposób. To spory atut dla ludzi ceniących sobie dyskrecje i nie lubiących wzbudzać zainteresowania swoimi narzędziami. Jeśli chodzi o konfiguracje narzędzi w D01 to nie do końca rozumiem dlaczego miejsce szydła nie zostało zajęte przez klasyczny otwieracz do butelek wraz z wkrętakiem płaskim. Jest to dla mnie oczywiste narzędzie wręcz podstawowe. W obronie szydła trzeba powiedzieć, że fabrycznie przyszło bardzo ostre i dzięki kształtowi bardzo dobrze wykorzystuje się go jako nożyk precyzyjny. Należy również wspomnieć o wygodnym sposobie wyciągania narzędzia. W D01 jak i w pozostałych modelach znajdziemy również coś co jest bardzo ciekawym dodatkiem w scyzorykach mianowicie blokadę głównego ostrza. Blokada sprytnie została ukryta pod krzyżem na okładzinach. Aby ją zwolnić należy nacisnąć wcześniej wspomniany krzyż. Nie ma problemu z luzami lub ew. brakiem zaufania do mechanizmu.

Jakość:

Wykonanie stoi na wysokim poziomie. Wykorzystane materiały są bardzo dobrej jakości a spasowanie elementów nie pozostawia złudzeń, że jest to dobre narzędzie. Bardzo ciekawy materiał zastosowany przy wykonaniu okładzin nie daje zapomnieć, że mamy do czynienia właśnie ze Swizą. Nigdzie wcześniej w scyzorykach nie spotkałem się z taką fakturą. Nie rozpisując się zbytnio nie ma się czego przyczepić.

Zostawiając młodszego brata płynnie przechodzimy do wagi ciężkiej w kalibrze marki Swiza. D04 czyli obecny flagowy przedstawiciel rodziny to już zupełnie inna para butów.

Swiza D04

Scyzoryk Swiza D04
Scyzoryk Swiza D04

Trzymając D04 czujemy znaczącą różnice w wadze, w tym modelu mamy dwie linie narzędziowe co bezpośrednio przekłada się na jaj wzrost. Jednocześnie jest to ukłon do tej części odbiorców, która ceni sobie wszechstronność oraz wielozadaniowość narzędzia.  Największy model dziedziczy wszelkie cechy jakościowe i materiałowe młodszego brata. Za tem nie ma co się powtarzać jeśli chodzi o dobre wykonanie. Na więc początek odrobina statystyki:

Długość: 95 mm
Oprawa: czarna gumowana
Ilość warstw narzędzi: 2
Wymiary scyzoryka:
– długość scyzoryka: 95 mm
– długość ostrza: 75 mm
– szerokość (strona oprawy):  29 mm
– grubość (strona narzędzi):  16 mm

Użyteczność Swiza D04

W tej konfiguracji otrzymujemy już praktycznie wszystkie potrzebne w codziennym użytkowaniu narzędzia. Nie jest ona przesadnie wypchana zbędnymi gadżetami za to zawiera wszystko to czego najczęściej używa przeciętny użytkownik narzędzia tego typu.

Swiza D04 Czarna
Swiza D04 Czarna

Jednak czy w codziennym użytku oraz tego typu narzędziach potrzebujemy czegoś więcej? Jedną z podstawowych zalet takich scyzoryków są ich gabaryty oraz upchnięcie podstawowych funkcji w małym narzędziu. W modelu D04 producent umieścił:

Swiza D04 konfiguracja
Swiza D04 konfiguracja

1. blokowane ostrze
2. szydło / rozwiertak
3. wkrętak krzyżakowy (Philips)
4. otwieracz do butelek wraz z
5. – dużym wkrętakiem płaskim
6. otwieracz do puszek wraz z
7. – mniejszym wkrętakiem płaskim oraz
8. – wcięciem do zdejmowania izolacji
9. pęseta

Tym razem niestety również nie mogę powiedzieć, że jest to moja konfiguracja idealna. Przyczepię się tym razem do wkrętaka krzyżakowego. Ten jakże ogromny element moim zdaniem zwyczajnie nie pasuje do całości D04. Dla tych gabarytów scyzoryka jest on moim zdaniem po prostu za duży, przez co staje się odrobinę nie praktyczny. Aby sprawnie wykręcić nim śrubę/wkręt musi być ona naprawdę spora. Precyzyjna robota nie jest dla niego Na tym miejscu o wiele lepiej widziałbym korkociąg 🙂 Ew. wkrętak powinien być mniejszy. Ale na obronę producenta dostępny jest model D03, który wyposażony jest w korkociąg.

Swiza D04 Wrkętak
Swiza D04 Wrkętak

Podsumowanie:

Swiza D01/D04 to ciekawe narzędzia wykonane ze starannością o najdrobniejsze szczegóły. Subtelne scyzoryki zapewniające podstawowe funkcje narzędzia. Użytkowanie scyzoryków sprawiało mi przyjemność, była to dla mnie ciekawa odmiana, jeśli chodzi o szwajcarską markę. Oba testowane modele dobrze leżą w dłoni i nie sprawiają problemów w przenoszeniu. W przypadku podstawowego D01 można odnieść wrażenie, że jest aż za drobny jednak minimalizm w tym wypadku jest jednak całkiem sporą zaletą.

Porównanie grubośći Swiza D01/D04 oraz Victorinox Outrider
Porównanie grubośći Swiza D01/D04 oraz Victorinox Outrider

Mały ale wariat… I tak podsumujemy scyzoryki Swiza. Jestem z nich bardzo zadowolony i szczerze mogę polecić je do codziennego użytku lub odświętnego edecowania. Przy zakupie istotna jest również cena. Oba scyzoryki dostępne są na stronie polskiego dystrybutora www.swiza.pl. Co od samych cen, nie uważam by był to sprzęt bardzo drogi, natomiast nie jest tani. Najchętniej widziałbym D01 poniżej magicznej bariery 100 zł, jednak i w tej cenie jest to bardzo ciekawy kąsek dla minimalistów.

Ceny testowanych modeli:

D01 – 119 zł (czerwony)

D04 – 156 zł (czarny)

Wielkie dzięki dla ekipy Swiza.pl za udostępnienie scyzoryków do testów. Nie pozostaje mi nic innego jak polecić fajny scyzoryk!

swiza-d04

Swiza D01/D04

 

 

Dodaj komentarz

20 − 14 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.